Fikret Bila: Gerçek normalleşme için iktidar değişikliği şart

Halktvcomtr yazarı Fikret Bila bugünkü köşesinde, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın normalleşme ve yumuşama kavramlarına ilişkin açıklamalarını ele aldığı yazısında, bu kavramların aslında muhalefetin yumuşamasını ifade ettiğini vurguladı.

Erdoğan’a göre, iktidar zaten normal bir durumdayken, anormal olan muhalefettir. Özellikle CHP, diyalog ve ulusal çıkarları öne çıkaran bir yaklaşımı desteklerken, iktidarın sürekli olarak muhalefeti yok saydığı ve toplumu kutuplaştıran bir yaklaşım sergilediği belirtiliyor. Bila, CHP’nin bu süreçte iktidar tarafından sürekli olarak terör örgütleriyle ilişkilendirildiğini ve toplumsal gerilimin arttığını ifade etti.

Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli‘nin süreci bitirme kararları, yazıda iktidarın aslında diyalog ya da normalleşme niyetinde olmadığını gösteriyor. Bila, Erdoğan’ın bu süreci yerel seçimlerdeki yenilgiyi hafifletmek ve toplum nezdinde kucaklayıcı bir lider izlenimi vermek için kullandığını, ancak Bahçeli’nin müdahalesiyle bu sürecin sona erdiğini anlattı. ,

Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in CHP’nin ekonomik önerilerini reddetmesi ve CHP’nin bu önerilere yönelik yapılan eleştiriler, iktidarın samimiyetsizliğini ve çözüm odaklı olmaktan uzak duruşunu vurguluyor.

“Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, yumuşamadan, normalleşmeden kastının muhalefetin yumuşaması olduğunu daha önce de vurgulamıştım.

Nitekim önceki gün Erdoğan bunu söyledi.

Erdoğan’a göre normalleşmesi, yumuşaması gereken muhalefetmiş, iktidar değilmiş.

İktidar zaten normalmiş!

Oysa CHP, Erdoğan’ın tam tersini düşünüyordu.

CHP Lideri Özgür Özel’in kastı demokrasilerde olması gerektiği gibi iktidarla muhalefet arasında diyalog kurulması, ulusal çıkarların gerektirdiği konularda temasa geçilmesi, muhalefetin yok sayılmamasıydı.

Anormal durumu yaratan iktidardı.

İktidar, CHP’yi ve liderini yok sayıyordu.

Sürekli kutuplaştırıcı bir yaklaşım içindeydi.

CHP’yi PKK terör örgütüyle aynı çizgide göstermeye çalışıyordu.

Ortamı sürekli geriyordu.

“Bizden olanlar-olmayanlar,” “yerli ve milliler-dış güçlerin işbirlikçileri,” “vatanseverler-vatan hainleri” gibi gerçeğe uymayan suçlamalarla toplumu ikiye bölmeye ve buradan çoğunluk desteğini sağlamaya çalışıyordu.

Bu nedenle normalleşmesi, yumuşaması gereken ana muhalefet değil iktidardı.”

Fikret Bila’nın yazısının tamamını okumak için .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir