Akfen Yenilenebilir Enerji’nin ilk çeyrek kârı 1 milyar liraya ulaştı

İlk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Mustafa Kemal Güngör, “Önümüzdeki dönemde de faaliyetlerimizden nakit yaratma kapasitemizi artırarak, finansal sağlığımızı korumak ve sektörümüzdeki liderliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz” dedi.

Yenilenebilir enerji üretim şirketlerinden Akfen Yenilenebilir Enerji A.Ş.’nin açıklanan verilerine göre net kârı 1 milyar lira, toplam varlıkları 39,9 milyar lira ve özkaynakları 24,6 milyar lira seviyesine ulaştı. 2024 yılının ilk çeyreğinde şirketin toplam elektrik üretimi de yağışlardaki artışla HES portföyünün üretimindeki artışa neden olması nedeniyle, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17 artarak 449 GWs oldu. Ayrıca, şirket 1 Nisan itibarıyla HES portföyünde gerçekleştirdiği 11,2 milyon dolar kredi ana para ve faiz ödemesi de dahil olmak üzere toplamda 13,2 milyon dolar ödeme gerçekleştirdi.

İlk çeyrek sonuçlarını değerlendiren Akfen Yenilenebilir Enerji Genel Müdürü Mustafa Kemal Güngör, “2024 yılının ilk çeyreğinde elde ettiğimiz bu başarı, şirketimizin dengeli ve çeşitlendirilmiş enerji portföyü ile yüksek performansını kanıtlıyor. Elektrik üretimindeki yüzde 17’lik artış ve finansal kârlılığımızdaki iyileşme, sürdürülebilir enerji üretimindeki kararlılığımızın bir göstergesi olarak öne çıkıyor. Önümüzdeki dönemde de faaliyetlerimizden nakit yaratma kapasitemizi artırarak, finansal sağlığımızı korumak ve sektörümüzdeki liderliğimizi sürdürmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

SATIŞ GELİRLERİ VE FAVÖK MARJI DA ARTTI

İlk çeyrekte şirketin satış gelirleri lira bazında yüzde 2,9 artışla 1,15 milyar lira ulaşırken, dolar bazlı konsolide satış gelirleri 35,6 milyon lira olarak gerçekleşti. Faaliyet kârlılığı ise lira bazında yüzde 13,3 artış göstererek 743,3 milyon lira oldu ve FAVÖK marjı 6 puan artışla yüzde 64,75 seviyesine çıktı.

Akfen Yenilenebilir Enerji’nin net dönem kârı 1 milyar liraya ulaşarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 163,4 artış gösterdi. Bu artışın nedenleri arasında üretim ve faaliyet kârlılığındaki artışın yanı sıra, net finansal gelirlerdeki iyileşme ve ertelenmiş vergi gelirlerindeki artış öne çıktı.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir